Безоплатна правова допомога - реальне право на справедливість

Це підтверджують результати роботи системи безоплатної правової допомоги.  Право на справедливість люди шукали завжди. Не завжди, правда, їхні пошуки увінчувалися успіхом, інколи й справді перемагала позиція «сиди тихо, не буди лиха»… Однак, навіть невдалі пошуки справедливості, не перекреслюють найважливішого бажання громадян до справедливості, як найвищої, навіть основоположної правової цінності. Таке трактування через покоління переходить епохами ще від Платона… Його можна трактувати більш науково й більш  поетично, писати філософські трактати, але суть залишається незмінною: СПРАВЕДЛИВІСТЬ – вона, без сумніву, основа основ правової держави.


Серед найбільш вразливих соціальних тем останнього десятиліття соціологи і політологи називали  корупцію, яка, мов той спрут простягла свої  страшні щупальця в усі сфери життя. Найбільше ж корупційна корозія вразила судову систему, що означало одне: правосуддя для пересічних громадян було недоступним. При таких реаліях годі й говорити про правову державу, однією з ознак якої є рівний доступ до правосуддя.


Зрозуміло, опираючись на світовий досвід, в Україні також  почали розвиватися форми правової роботи, такі як: юридичні клініки при вищих навчальних закладах, юристи-практики і адвокати упроваджували систему «pro bono» – надання консультацій та юридичного захисту соціально незахищеним верствам населення. Але ці паростки, якими б міцними вони не були, так і не змогли стати дієвим ефективним механізмом  правової підтримки чи правового супроводу.


Таку роль на себе взяла держава, створивши розгалужену систему місцевих центрів з надання безоплатної правової допомоги. Першими ластівками на цьому просторі стали Регіональні центри з надання вторинної безоплатної правової допомоги, а продовжили справу – місцеві центри, яких на теренах України 1 липня 2015 року відкрилося 100.


Серед таких був і Сумський місцевий центр безоплатної правової допомоги.


Оглядаючись на нашу історію – це тільки 10 місяців, але, якщо кожного дня приходять люди з різними життєвими ситуаціями, здається, ми, працівники центру, прожили разом з ними скільки ситуацій! Ми заспокоїли десятки стареньких  громадян; ми плакали разом з мамою, у якої, здавалося б рідні люди, вкрали дитину; співпереживали сміливому юнаку, який подолав сотні кілометрів, щоб дістатися рідної української землі.


Зрозуміло, найперше людина, яка переступає поріг нашого Центру з надією на допомогу, розповідає нам причину. Історії бувають неймовірні! Тут і байдужість чиновників, і безвідповідальність посадових осіб, і безграмотність, у тому числі й юридична…


Бували випадки, коли людина десятки разів зверталася в одну й ту ж інстанцію, а рішення безграмотне як було, так і залишилося, прирікаючи людину на нові ходіння інстанціями.


За кожним зверненням – своя історія. Перегортаючи історії наших клієнтів, ми разом з ними радіємо кожному успіхові, адже це – реальна допомога, відновлені права, повернута віра у справедливість.


Читаємо одну з найперших історій: «…Я стала безпорадною в житті, коли втратила роботу і чоловіка, який покинув нас з дитиною, залишивши без коштів на існування. Чоловік відмовився добровільно сплачувати аліменти на утримання дитини. За відсутністю коштів я не змогла отримати платну юридичну консультацію щодо стягнення аліментів. У наш час дуже важко знайти фахівця, який  безкоштовно надав би професійну консультацію.


Але все ж таки я переконалася в тому, що справедливість у нашому житті - це реальність, а саме життя повне несподіваних зустрічей з цікавими порядними людьми, спеціалістами своєї справи.


На моє щастя, з Інтернет-ресурсів я дізналася про систему безоплатної правової допомоги для незахищених категорій громадян, і, що конкретно в нашому місті розпочав роботу Сумський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги. Я завітала за вказаною адресою і, в цьому центрі, як малозабезпечена людина, отримала консультацію щодо стягнення аліментів з чоловіка на утримання дитини. І нікому за це не платила. Хочу відзначити не тільки високу кваліфікацію співробітників як юристів, а й уважність, почуття відповідальності за долю людей.


Особливо вдячна за індивідуальний підхід при підготовці документів, роз’яснення усіх незрозумілих питань нашого законодавства. Хочу побажати всьому колективу Сумського місцевого центру успіхів, вдячних клієнтів, стабільної і результативної роботи!»


Є історії про встановлення опіки і розірвання договорів пожиттєвого догляду, про встановлення справедливості у справах, що стосувалися несправедливих рішень господарюючих суб’єктів.


Іще історія. До Сумського місцевого центру звернулася малозабезпечена громадянка, яка мала наміри визнати осіб, які зареєстровані в її будинку, який належить їй на праві приватної власності, що підтверджується свідоцтвом про право на спадщину за законом, як таких, що втратили право користування жилим приміщенням. Реєстрація зазначених осіб позбавляє  можливості клієнтку оформити субсидію на житлово-комунальні послуги, що ставить її у надзвичайно скрутне матеріальне становище, оскільки вона отримує лише пенсію за віком у розмірі 999 грн щомісяця.

 
Центром було прийнято рішення  щодо надання доручення адвокату з метою представлення інтересів клієнтки у суді. Під час зустрічі з адвокатом  клієнтка розповіла суть справи. Адвокат склав позовну заяву про визнання осіб, що втратили право користування жилим приміщенням.


Адвокат вважав, що вимоги позивачки є обґрунтованими. Позов направлено до Ковпаківського районного суду. У судовому засіданні захисник підтримав вимоги заяви у повному обсязі. Суд, вивчивши матеріали справи, дослідивши факти того, що особи, тривалий час понад 10 років не проживають, не виконують обов’язки по утриманню та оплаті житлово-комунальних послуг, що підтверджується у суді належними доказами,  зібраними адвокатом, дійшов висновку про те, що позов є законним, обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню повністю».


Також наш напрям роботи – первинна правова допомога. Усі без винятку люди, які звертаються, мають на неї право. Зараз ми працюємо з досвідченими юристами, адвокатами, які пройшли конкурсний професійний відбір. Але свою потребу у співпраці відчули й громадські організації,  вищі навчальні заклади, які здійснюють підготовку юристів. Отож, у нас сформована професійна команда, здатна надавати правову допомогу.


Сумський місцевий центр також обслуговує жителів Сумського, Білопільського та Краснопільського районів, отож, не чекаючи, поки до нас  прийдуть люди, ми постійно здійснюємо виїзди у села названих районів.


Бували й випадки, коли люди намагалися дізнатися, скільки ж вони нам винні за консультацію, і, нарешті, переконавшись, що за допомогу платити не потрібно, щирі слова вдячності були для нас приємним завершенням робочого дня у віддаленому селі.


Побувавши  за час роботи у десятках населених пунктів, зіткнувшись із проблемою, коли й у сільській раді не можуть проконсультувати і навіть не можуть порадити, куди звернутися людині, стає зрозуміло, що позиція по розширенню сфери безоплатної правової допомоги шляхом створення бюро правової допомоги у районних центрах – правильна. Місцеві органи юстиції реформуються, і по всій Україні запрацюють 428 бюро правової допомоги, які міністр юстиції України Павло Петренко назвав центрами правової справедливості.

 
Аналізуючи роботу Сумського місцевого центру, приходимо до висновку: на шляху до правової держави є велика місія й у нас, адже повернути  людям віру у справедливість, це важливо не тільки у кожному конкретному випадку,  повернута справедливість стане визначальною ознакою цивілізованого суспільного розвитку.

 

Наталія ШЕСТЕРНІНА

начальник відділу взаємодії з суб’єктами надання безоплатної первинної правової допомоги Сумського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги

  

br /