Нішова культура: вирощування фізалісу в Україні як комерційний продукт

 

Більшість із нас неодноразово зустрічали на клумбах яскраво-помаранчеві бутони, що нагадують за своєю формою китайський ліхтарик. Це декоративний фізаліс. Але є й інші сорти - овочевий і ягідний, які і вживають в їжу. Фізаліс має неймовірно корисні властивості.

 

У всьому світі, в даний час, фізаліс це суперфуд. Все більше  українські виробники замислюються над його промисловим виробництвом і на Україні. Розрізняють садовий (декоративний), овочевий і ягідний фізаліс. Коштує він не дешево, а отже, може стати дуже вигідним продуктом для вирощування.


Ці ягоди останнім часом все більше привертають увагу дієтологів. 

Ягідний фізаліс в Європі продається в оболонці і використовується для декорування страв або для обмакування в шоколад. Можна фізаліс консервувати, в’ялити, маринувати, варити з нього варення. Дуже добре зберігається і у свіжому вигляді.

Ця рослина добре переносить посуху, але не переносить сильні морози. Батьківщиною фізалісу вважається Південна Америка, тому там фізаліс вирощують в комерційних цілях.


Харчова цінність ягідного фізалісу перевершує деякі ягоди по ряду своїх показників, особливо за вмістом антиоксидантів, вітамінів A, B, C, E і K, а також мінеральних речовин і харчових волокон.

 

Завдяки вмісту великої кількості вітаміну С, фізаліс принесе користь для здоров'я людей, схильним до частих застуд і вірусних інфекцій. З надходженням цього вітаміну в організм стимулюється вироблення білих кров'яних клітин, що служить захистом від вторгнення чужорідних агентів. Вітамін С підвищує стійкість організму до різних захворювань, прискорює обмінні процеси, активізує виробництво колагену, відповідального за підтримку еластичності шкіри, кровоносних судин і м'язових тканин. Вживання в їжу плодів фізалісу сприяє зниженню ваги тіла, завдяки тому, що мають низьку калорійність і високий вміст клітковини.  

 

Ягоди фізаліса, корисні властивості яких полягають у високому вмісті вітамінів, вводять в меню хворих на цукровий діабет. Це дозволяє відрегулювати рівень цукру в крові, а також підвищити ефективність лікарських  засобів, які призначаються лікарем при цьому захворюванні. Вживання в їжу плодів фізалісу сприяє підвищенню щільності кісток, завдяки такому високому вмісту вітаміну К, яким не може похвалитися жоден овоч або фрукт. Фізаліс, в залежності від кількості його споживання, здатний задовольнити добову потребу організму в цьому вітаміні від 10 до 25%. У 100 грамах соковитих ягід міститься 13,3 мкг вітаміну К, необхідного для підтримки здоров'я кісток і профілактики остеопорозу. Як показують наукові дослідження, вітамін К перешкоджає демінералізації кісток, зводячи до мінімуму ризик хронічних захворювань кінцівок і хребта.  

 

Ціни на плоди фізалісу у супермаркетах України недешеві, їх ціни коливаються від  450грн до 670гривень за кілограм. В’ялений фізаліс коштує приблизно 200 грн за кілограм. 

br /