ВР ухвалила законопроект про нові податкові правила для аграріїв
Верховна Рада України ухвалила законопроект №3688, який підтримав 251 народний обранець. За ним у 2016 році на один рік зберігається спрощена система оподаткування для сільгоспвиробників (так звана четверта група).


У 2016 році сума ПДВ буде частково залишатися в аграріїв, частково перераховуватиметься до державного бюджету. Для різних категорій аграрних підприємств передбачені різні пропорції: при виробництві зернових та технічних культур – 15% ПДВ залишається виробнику на спец рахунку, 85 – перенаправляється в бюджет; для скотарства: 80% від ПДВ залишається виробникам, 20% - у бюджет; для агровиробників іншого спрямування (свинарство, птахівництво, садівництво, овочівництво) схема 50% на 50%. Разом з тим, змінами до Податкового кодексу пропонується повернути право на відшкодування ПДВ для усіх експортерів зернових та технічних культур.


При цьому ставки єдиного податку з гектара були підвищені на 80-90%, залежно від категорії земель, які орендує підприємство, від 130 грн/га у цьому році до 220 грн/га у наступному році, залежно від регіону і якості ґрунтів. Експерти вважають єдиний податок абсолютно простим механізмом, у якому відсутні можливості недоврахувань та інших корупційних схем у фіскальних органів.   


Водночас, було проголосовано за відшкодування ПДВ при експорті зернових та технічних культур з 1 січня 2016 року для всіх експортерів. Порядок відшкодування ПДВ з бюджету буде удосконалено: для всіх платників податків передбачені однакові права та вимоги, а відшкодування буде проводитися з урахуванням черговості заявок на відшкодування ПДВ. Також для експортерів вводиться два реєстри: тих, у кого об’єми експорту перевищують 40% і тих, у кого об’єми вони нижчі. Ця норма буде введена з лютого 2016 року. У разі наявності у суб’єкта господарської діяльності податкового боргу, сума автоматичного відшкодування буде здійснюватися за мінусом такого податкового боргу.


Для аграрних підприємств, які займаються рослинництвом, з точки зору наявності обігових коштів майже нічого не зміниться, внутрішній ПДВ покриється відшкодуванням при експорті, і тут лише залишається сподіватися, що механізм його повернення буде некорумпованим, прозорим та автоматичним, так як це було з внутрішнім ПДВ. Проте, існують побоювання, що через хронічний дефіцит бюджету затримки з отриманням коштів все ж таки будуть, тобто аграрії будуть мати у своєму розпорядженні кошти не так оперативно, як було до цього. Для тваринників ситуація у 2016 році також залишиться стабільною, для найбільш чутливих категорій підприємств, які займаються скотарством, 80% ПДВ залишиться у їх розпорядженні.


Таким чином, у грошовому еквіваленті виробники не відчують особливих змін, але у 2017 році буде важко відстояти такі ж позиції, тому аграріям треба використати 2016 рік для того, щоб максимально уніфікувати й автоматизувати всі процеси управління витратами, ведення бухгалтерського обліку, для того, щоб за рік вивести облік витрат та надходжень на автоматичний, якісний рівень, який не дозволить фіскальним органам при будь-якій перевірці знайти недоліки і накласти штрафні санкції». 

br /