Як відбитися від боргів за кредитом?

     Споживче кредитування зараз – хіт банків. Кількість різноманітних споживчих кредитів просто заворожує, на будь-який смак і за буд-яких ставок. І розуміння того, що це боргова кабала приходить пізніше.

     1. Чи йти на переговори з банком?

Борг сам по собі не зникне, тому Вам у будь-якому випадку потрібно зустрітися з представниками банку для конструктивного вирішення Ваших проблем. Не ігнорувати листи та дзвінки.

     2. Чи банк зобов’язаний відстрочувати та співпрацювати з позичальником?

З 2009 року діє постанова правління НБУ №461, яка попри всі очікування та бажання має лише рекомендаційний характер. Тому як такого, законодавчо визначеного обов’язку у банку  не має.

     3. Що таке реструктуризація боргу?

Реструктуризація означає внесення змін до раніше укладеного кредитного договору з банком шляхом укладення додаткового договору на наступних умовах: пролонгація попереднього договору (збільшується термін повернення, зменшується розмір щомісячних платежів на 20-25%), кредитні канікули, списання частини боргу, обмін боргу на частку у власності (у разі, якщо сума боргу дуже велика) тощо.

     4. Які аргументи можна апелювати до суду, щоб зменшити розмір претензій?

Важке матеріальне становище (втрата роботи, пільг), наявність неповнолітніх дітей, непрацездатних батьків, осіб, які перебувають під опікою.

     5. Як зменшити або списати банківські штрафи?

В разі, якщо банк подасть на Вас в суд, не потрібно вважати, що це кінець. У відповідності до ч.3 ст.551 ЦКУ розмір неустойки може бути зменшений за рішенням суду, якщо він значно перевищує розмір збитків, та за наявності інших обставин, які мають істотне значення. І тут вже виникає обов’язок банку доводити якої саме шкоди (збитків) було завдано Вами несплатою кредиту.

     6. Чи може банк відібрати житло за несплату кредиту?

Якщо житло не знаходиться в заставі на забезпечення кредиту, звернути стягнення на це майно може лише виконавча служба на виконання рішення суду про стягнення заборгованості, і то таке стягнення буде здійснено в останню чергу (в порівнянні з усім іншим майном боржника та загальною сумою заборгованості – наскільки доцільно звертати стягнення на житло боржника).

Якщо ж житло знаходиться у заставі за валютним кредитом, слід зазначити, що у червні 2014 року Верховна Рада прийняла закон про мораторій на примусове стягнення нерухомого майна боржника, що виступає як забезпечення зобов’язань громадянин України за споживчими кредитами. Хоча даний мораторій має тимчасовий характер, проте зараз ви можете спати спокійно.

     7. Чи можна притягнути до кримінальної відповідальності за несплату кредиту?

Ні. Правовідносини між позичальником і банком мають виключно цивільно-правовий характер, а законодавство у свою чергу не передбачає кримінальної відповідальності за ухилення від сплати, крім випадків, коли у банку будуть докази того, що позичальник не збирався взагалі повертати борг (шахрайство).

     І пам’ятайте, у відповідності до ЗУ «Про захист прав споживачів» - працівники банку та колектори не мають право погрожувати позичальнику та надавати неправдиву інформацію  про наслідки несплати споживчого кредиту.

  

br /